همه چیز در مورد مشکل زودانزالی و درمان زود انزالی

زودانزالی

بررسی زمان استاندارد انزال ، برسی عوامل ایجاد کننده زودانزالی در مردان و همچنین روش های درمانی زود انزالی با استفاده از دارو و بدون استفاده از دارو ؛ در این مقاله ما سعی می کنیم این مشکل را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم و تلاش خواهیم نمود سوالاتی که ممکن است در مورد این مشکل برای شما عزیزان ممکن است ایجاد شود را پاسخ دهیم.

انزال چیست

خروج جهنده مایع منی که آبی سفید یا شیری رنگ است و حالت لزج و چسبنده دارد، از آلت تناسلی مرد را انزال یا خالی شدن می گویند. فرد در زمان انزال احساس لذت بسیار شدید ی دارد و پس از گذشت چند لحظه بی حال و سست می شود. انزال معمولا هنگام آمیزش جنسی، استمنا و یا خود ارضایی رخ می دهد. گفتنی است که انزال ممکن است در خواب هم اتفاق بیفتد که در اصطلاح به آن احتلام گفته می شود. عمل انزال به صورت واکنش بمباران پیام های عصبی، از اعصاب آلت تناسلی مردانه است. گاهی مردان زودتر از زمان استاندارد یک رابطه جنسی به انزال می رسند که در اصطلاح به این مشکل زود انزالی می گویند. (منبع: ویکیپدیا)

انزال فقط مختص مردان نیست. زنان نیز انزال را تجربه می کنند. ترشحات جنسی زنان دو گونه می باشد. دسته اول ترشحات مهبلی است که در زنان مختلف، متفاوت است و نوعی دیگر از این ترشحات، ترشحات انزالی می باشد.بسیاری از افراد تصور می کنند که انزال از واژن ( مجرای رحم) صورت می گیرد. اما؛ این باوری غلط است که در بین مردم رواج یافته است. انزال در زنان از مجرای ادرار و با فشار زیاد صورت می گیرد. این ترشحات مهبلی از نظر ظاهری کاملا شبیه ادرار هستند. گاهی زنان به دلیل نا آگاهی و به گمان این که انزال همان ادرار است، از خروج آن جلوگیری می کنند. از دیگر عوامل شایع عدم انزال در زنان، آمیزش جنسی بدون مقدمه و معاشقه است که باعث عدم ارضای کامل زن می گردد.

آلت تناسلی مردانه در حالت عادی شل و کوچک است و هنگام تحریک مرد به حالت سفت و دراز در می آید. این حالت پیش آمده را نعوظ می گویند. آلتی که به حالت نعوظ رسیده است اگر تحریک شود، آب منی را با فشار زیاد و به صورت منقطع بیرون می پاشد. بعد از وقوع انزال و پس از گذشت مدت زمان 2 الی 3 دقیقه، آلت تناسلی دوباره به حالت شل و کوچک اولیه اش بر می گردد.

مشکل زودانزالی
مشکل زودانزالی در مردان موجب مشکلاتی در زندگی زناشویی می شود.

زود انزالی چیست

امروزه زود انزالی یا به اصطلاح سستی کمر جزء رایج ترین مشکلات جنسی مردان و به خصوص مردان جوان است. این بیماری باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی زناشویی زوجین شده است که کیفیت رابطه جنسی را کاهش داده و سبب می شود که طرفین لذت کافی را حین بر قراری رابطه احساس نکنند.
از هر سه مرد، یک نفر از ابتلا به زود انزالی رنج می برد و این آماری تکان دهنده است. گاهی شاهد هستیم که فرد مبتلا به زود انزالی به گمان این که مشکلش غیر قابل درمان است و نیز به دلیل شرم از گفتن مشکل خود، از مراجعه به پزشک خود داری کرده و زندگی را به کام خود و شریک جنسی اش تلخ می کند.
خروج مایع منی از آلت مرد در هنگام معاشقه، قبل از عمل دخول و یا مدت کوتاهی بعد از دخول که با تحریک کم جنسی و قبل از ارضا شدن شریک جنسی اتفاق می افتد، را زود انزالی می گویند.
از دیدگاه علم روانشناسی، انزالی که بر خلاف تمایل شخص و بدون کنترل وی انجام می گیرد را زود انزالی می گویند. متوسط زمان انزال برای مردان در حین رابطه، در تحقیقی که بر روی پانصد زوج از پنج کشور دنیا انجام گرفت، 5 و نیم دقیقه بود. عدد دقیق وجود ندارد که بتوان با استفاده از آن برای زود انزالی استاندارد تعریف کرد، اما در دیدگاه پزشکی، انزال کمتر از 3 دقیقه که بدن کنترل شخص انجام گیرد را، زود انزالی می گویند.
وجود این مشکل منجر به یک تجربه جنسی نا خوشایند برای فرد و شریک جنسی او می گردد و ممکن است باعث اضطراب و نا امیدی فرد مبتلا به زود انزالی گردد. حتی گاهی کار به جایی می رسد که برخی مردان مبتلا به زود انزالی، از برقراری رابطه جنسی پرهیز می کنند.
زود انزالی از نظر عاطفی نیز بر روی بیمار اثرات مخرب به جا می گذارد. در این بیماری مرد از این که نمی-تواند همسر خود را ارضا کند، شرمسار می شود و همین امر اعتماد به نفس را از وی سلب می کند و استرس و اضطراب روز افزونی در وجودش شکل می گیرد که همین موضوع باعث بدتر شدن بیماری فرد می گردد.
از شروع تحریک جنسی تا انزال، برای مردان به طور متوسط 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. اما این زمان برای زنان طولانی تر و به طور متوسط 13 تا 20 دقیقه و حتی طولانی تر است. پس صرفا عدم موفقیت در ارضای زنان در هر بار رابطه جنسی، به معنای زود انزالی فرد نیست. چرا که انزال در زنان امری پیچیده است.

زمان استاندارد برای انزال مردان
یکی از مسائلی که ذهن بسیاری از زنان و مردان را درگیر کرده است، مسئله انزال و مدت زمان یک رابطه جنسی نرمال است.
تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و نشان داده است که ایده آل ترین زمانی که یک رابطه جنسی می-تواند طول بکشد، 3 تا 10 دقیقه می باشد. البته این زمان بدون در نظر گرفتن پیش نوازی، معاشقه و پس نوازی است و تنها عمل دخول را شامل می شود.

درمان زودانزالی در مردان
زودانزالی در صورت عدم درمان ، به مرور زمان موجب کاهش اعتماد به نفس و کاهش میل جنسی می شود.

عوامل زمینه ساز زود انزالی

تنها دلایل پیشنهادی برای ابتلا به این اختلال، دلایل روحی و روانی هستند و به ندرت پیش می آید که فرد به دلایل پزشکی دچار عارضه زود انزالی شده باشد. زود انزالی در دو دسته زود انزالی اولیه و ثانویه مورد شناخت و درمان قرار می گیرد.
زود انزالی اولیه: در این نوع ، فرد پس از رسیدن به سن بلوغ و تجربه خود ارضایی و یا دخول، همیشه دچار زودانزالی شده است.
زود انزالی ثانویه: در این نوع زود انزالی، فرد در تجربیات قبلی خود موفق بوده، اما از زمان خاصی به بعد دچار زود انزالی شده است.
از دیدگاه روانشناسی چند مسئله باعث بروز بیماری زود انزالی در مرد می شود:
زود انزالی فرد ممکن است ریشه در کودکی و نوجوانی وی داشته باشد. امکان دارد فرد مبتلا به زود انزالی، در زمان نوجوانی و یا حتی بچگی، به دلیل خود ارضایی و یا بازی با آلت تناسلی خود، مورد تنبیه خانواده اش قرار گرفته باشد و پس از آن فرد تلاش کرده باشد که پیش از سر رسیدن خانواده به انزال برسد. این موضوع علاوه بر ایجاد ترس و گناه در فرد، ممکن است باعث ایجاد عادت زود انزالی در فرد بشود که تغییر دادن این عادت کارساده ای نیست.
زود انزالی گاهی ممکن است در افرادی که برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کنند، رخ دهد. اما نه برای همه این افراد! افرادی که برای بار اول رابطه جنسی را تجربه می کنند، ممکن است کنترل خوبی روی زمان انزالشان نداشته باشند و دچار زود انزالی گردند. دلیل این امر احساس جدیدی است که فرد هنگام ورود آلتش به محیط واژن خانم ها دارد که موجب تحریک شدید وی می گردد. در این حالت فرد با گذشت زمان و شناسایی احساساتی که حین نزدیکی دارد، پس از مدتی کنترل انزال خود را به دست خواهد آورد.
پژوهش های انجام شده نشان می دهد افرادی که در سنین کودکی، مورد آزار جنسی قرار گفته اند به دلیل ترسی که از رابطه جنسی دارند، در زندگی زناشوئیشان موفق نبوده و به زود انزالی مبتلا می گردند.
از عوامل دیگری که بر زود انزالی فرد تاثیر دارند، می توان به بی خوابی و یا خواب ناکافی، تغذیه نامناسب، فضای نامناسب برای بر قراری رابطه و… اشاره کرد.

درمان زودانزالی
زودانزالی را می توان با تکنیک هایی بدون استفاده از دارو نیز درمان کرد

درمان زود انزالی بدون استفاده از دارو

اگر پس از بررسی توسط پزشک، مشخص شود که مشکل زود انزالی به دلیل بیماری زمینه ای نیست، تکنیک های زیر می توانند برای ایجاد تاخیر در انزال مفید واقع شوند:

تکنیک شروع و توقف
در تکنیک استارت/ استاپ یا همان شروع/ توقف، فرد مبتلا به زود انزالی هنگام انجام رابطه جنسی برای لحظاتی کوتاه وقفه ایجاد می کند. از آن جا که انزال در اوج لذت جنسی مرد رخ می دهد، در این روش سعی می شود که پیش از رسیدن به سطوح بالای لذت، آمیزش متوقف شود و فرد از حالت براگیختگی خود مقداری فاصله بگیرد و به این ترتیب انزال خود را کنترل کند.
انزال استثنایی از طریق پرینه
بین مقعد و بیضه مرد، نقطه ای به اسم پینه وجود دارد. فشار دادن پرینه به طرز چشمگیری زمان انزال فرد مبتلا به زود انزالی را به تاخیر می اندازد.
توجه به کلیتوریس
افراد مبتلا به زود انزالی می توانند با پرداختن به کلیتوریس، رابطه ای فوق العاده را تجربه کنند. توجه به کلیتوریس به دو دلیل مهم است: اولا؛ زنان از طریق تحریک ناحیه کلیتوریس خود به سطح بالایی از برانگیختگی رسیده و زودتر ارضا می شوند. دوما؛ مردان مبتلا به زود انزالی می توانند با تحریک کلیتوریس شریک جنسی خود، انزال خود را به تاخیر بیندازند. تحریک این ناحیه توسط آلت جنسی مرد علاوه بر این که با لذت بسیاری همراه است، اما مرد را به سطوح بالای برانگیختگی نمی رساند و بدین ترتیب از انزال زود هنگام وی جلوگیری کرده و سبب می شود فرد رابطه طولانی تری را تجربه کنند.
انتخاب پوزیشن های مناسب
فرد در پوزیشن های مختلف، سطوح مختلفی از بر انگیختگی را تجربه می کند. برقراری رابطه جنسی هنگامی که طرفین به پهلو خوابیده اند و یا هنگامی که مرد به صورت طاق باز خوابیده و شریک جنسی او روی آلت تناسلی وی می نشیند، می تواند انزال مرد را به تاخیر بیندازد. زیرا در این پوزیشن ها، فرد مبتلا به زود انزالی به سطح قابل کنترلی از بر انگیختگی می رسد و می تواند انزال خود را کنترل نماید.
تکنیک اول خانم ها
در برقراری رابطه جنسی بهتر است که ابتدا به تحریک خانم ها پرداخته شود. زنان با تحریک، زودتر به ارگاسم می رسند. همچنین آن ها این ویژگی را دارند که پس از تجربه ارگاسم، رابطه جنسی را ادامه دهند. درست بر عکس مردها، که پس از ارضا با کاهش شدید میل جنسی مواجه می شوند.

نفس عمیق بکشید
در حین آمیزش هرگاه احساس کردید که لحظه انزالتان نزدیک است، مقعد خود را سست کرده و با دهان باز نفس عمیق بکشید. این کار به طرز شگفت آوری زود انزالی را کنترل می کند.
تمرین کنید
هنگام ادرار کردن سعی کنید 2 تا 3 بار و حتی بیشتر، ادرار خود را کنترل کنید. ادامه و تکرار این کار باعث افزایش توانایی فرد در به تاخیر انداختن انزالش خواهد شد. در مواردی به فرد مبتلا به زود انزالی پیشنهاد می شود که به خود ارضایی بپردازد! شاید برایتان عجیب باشد، اما این روش بسیار موثر است. در این روش فرد به حالتی شبیه خود ارضایی با دست خودش را تحریک می کند و درست پیش از رسیدن به انزال کار را متوقف می کند. این کار را 3 بار انجام داده و چهارمین بار اجازه انزال می دهد. بدین ترتیب مقاومت فرد مبتلا به زود انزالی به تدریج افزایش می یابد.

درمان ذهنی برای زودانزالی

گاهی پزشک معالج ترجیح می دهد برای حل مشکل فرد مبتلا به زود انزالی، روش های ذهنی را به او پیشنهاد دهد. این راهکارها تاثیر بسیار زیادی در افزایش زمان انزال در مردان دارند.
به زمان فکر نکنید
توجه بیش از حد به زمان، باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد مبتلا به زود انزالی می شود. گفتنی است که استرس تاثیر بسیار مخربی بر روی زمان رابطه دارد. اگر فرد مبتلا، در طی رابطه مدام به این موضوع بیندیشد که تا چند ثانیه آینده ارضا می شود، علاوه بر این که از رابطه لذت نخواهد برد، به دلیل استرس خیلی زودتر از زمان مورد نظرش به انزال می رسد.
به ابراز احساسات بپردازید
ابراز صمیمیت به صورت کلامی و فیزیکی در حین برقراری رابطه جنسی و نیز تحریک مناسب شریک جنسی علاوه بر این که باعث لذت دو طرف می شود، زمینه را برای ارگاسم سریع تر زن فراهم می کند. زن قادر است پس از تجربه ارگاسم، تا زمان انزال مرد رابطه جنسی را ادامه دهد.
بر روی سطح بر انگیختگی خود تمرکز کنید
نمره یک تا ده را به سطح بر انگیختگی خود اختصاص دهید و برای طولانی شدن رابطه، سعی کنید تا رسیدن به سطح بر انگیختگی ده، ارضا نشده و رابطه را نگه دارید!

درمان های دارویی زود انزالی

ساده ترین راه برای درمان زود انزالی، استفاده از داروهای تاخیری است. این داروها که با ساز و کارهای خاصی زود انزالی را به تاخیر می اندازند، عوارض زیادی به دنبال دارند. عمده ترین عارضه این نوع داروها این است که پس از قطع مصرف، زود انزالی با شدت بیشتری باز خواهد گشت.
قرص تاخیری
قرص های تاخیری در مدل های مختلفی به بازار عرضه شده است، اما طرز مصرف همه آن ها تقریبا مشابه است. این نوع قرص ها باید 5 دقیقه تا 2 ساعت پیش از رابطه جنسی به همراه دو لیوان آب ولرم میل شود. گاهی اوقات تاثیر این قرص ها تا 72 ساعت پس از مصرف نیز ماندگار است. استفاده از قرص های تاخیری به بیماران قلبی و یا کسانی که به دیابت و فشار خون میتلا هستند، توصیه نمی شود.

انواع قرص های تاخیری موجود در داروخانه آرتان برای درمان زود انزالی:

قرص کینگ دل قرص وگادول قرص پاور وی 8

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: قرص تاخیری کینگ دل مناسب برای درمان زودانزالی

اسپری تاخیری
برای استفاده از اسپری تاخیری، لازم است ابتدا آلت تناسلی فرد مبتلا به زود انزالی با استفاده از آب ولرم شسته و خشک گردد. این شستشو به منظور باز شدن منافذ پوستی برای جذب بهتر ترکیبات اسپری تاخیری می باشد. سپس اسپری را تکان داده و به آلت تناسلی بزنید. پس از مدتی فرد مبتلا به زود انزالی متوجه احساس سنگینی در آلت تناسلی خود می گردد. پس از ایجاد این سنگینی، فرد می تواند آمیزش را شروع کند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: اسپری تاخیری ایموشن مناسب برای درمان زودانزالی


کرم تاخیری
برای استفاده از این نوع کرم ها، همچون اسپری های تاخیری، لازم است ابتدا آلت تناسلی مرد با آب ولرم شسته شده و خشک شود. سپس بند انگشت از کرم تاخیری مورد نظر را به زیر و روی آلت تناسلی مالیده و چند دقیقه مساژ دهید تا ترکیبات کرم جذب شود. پس از گذشت 5 الی 30 دقیقه از این مراحل، فرد می-تواند آمیزش جنسی خود را آغاز کند.
ژل تاخیری
استفاده از ژل تاخیری نیز دقیقا مشابه کرم تاخیری است که در بالا به آن پرداختیم.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: کرم تاخیری لارگو مناسب برای درمان زودانزالی

3 thoughts on “همه چیز در مورد مشکل زودانزالی و درمان زود انزالی”

  1. ممنونم از مقاله خوبتون. مراجعه به سکس تراپ چی اثر داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *