علت ناباروری مردان چیست و راه های درمان ناباروری در مردان

ناباروری مردان

ناباروری چیست و چه علت و عواملی موجب عقیمی مردان می شود و با روش های درمان ناباروری مردان آشنا کنیم. در این مقاله پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

ناباروری چیست

برای ارائه تعریف ناباروری باید ذکر کنیم که عدم بچه دار شدن زوجین، نشان دهنده وجود مشکلی با نام ناباروری ، در یکی از زوجین می باشد که می تواند با عوامل بسیاری در ارتباط باشد. اصولا ناباروری به حالتی گفته می شود که زوج به مدت شش ماه تا یک سال به صورت محافظت نشده رابطه جنسی منظم داشته باشند اما بارداری اتفاق نیفتد. علامت خاص دیگری که بدون آزمایش بتوان تشخیص داد وجود ندارد و عدم بارداری در شرایط فوق می تواند نشانه مهمی از ناباروری یکی از طرفین و یا هر دو باشد. در این مقاله بیشتر ناباروری در مردان برسی می شود.

علت ناباروری مردان

علت ناباروری مردان می تواند شامل دلایل مختلف و متعددی باشد. هر کدام از این دلایل می تواند به نوبه خود سهم عمده ای در ناباروری مردان داشته باشد. هرچه زمانه به جلوتر می رود، عوامل مداخله کننده جدیدی به موارد قبلی افزوده می شوند که می توانند ناباروری را در مردان القا کنند. در گذشته معمولا درصد و میزان ناباروری در مردان به مراتب کم تر از زمان حال بوده است که علل و عوامل این تغییر در میزان و درصد ناباروری در مردان به روش و شیوه زندگی در عصر جدید بر می گردد. زندگی در عصر جدید به دلیل تغییرات زیادی که در آن ایجاد شده است، سبب افزایش میزان ناباروری و بطور کلی، سبب عدم بچه دار شدن خیل عظیمی از زوجین شده است. تا جایی که بر اساس آمار و مستندات ارائه شده از طرف ارگان های ذی ربط، امروزه نزدیک به 20 درصد از زوجینی که تازه ازدواج کرده اند، در بچه دار شدن ناتوانند که تعدادی از این موارد به دلیل عدم بارور بودن یا به عبارت دیگر عقیمی مردان است. مهم ترین موضوع در ناباروری مردان تشخیص به موقع است تا بتوان آن ها را درمان نمود که بتوانند صاحب فرزند شوند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با علل و عوامل ناباروری مردان آشنا کرده و درباره این عوامل به بحث و گفت و گو بپردازیم. در ادامه همچنین به راه های تشخیص و درمان ناباروری مردان نیز اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علت ناباروری مردان
ناباروری در مردان می تواند علت های مختلفی داشته باشد که اکثرا با رفع علت ناباروری درمان می شود.

عوامل موثر بر ناباروری

زمانی که زوجین به دلیل عدم بچه دار شدن به پزشک مراجعه می کنند، پزشک متخصص معمولا برای پیدا کردن علت عدم بارداری و بچه دار شدن خانوم، هردو نفر را معاینه می کند. با انجام آزمایشات و تست های تشخیصی، سعی در پیدا کردن علت ناباروری زوجین دارد. در تعدادی از این موارد، علت بچه دار نشدن زوجین، مشکل در خانوم ها می باشد و در بسیاری از موارد نیز، عدم بچه دار شدن زوجین، به دلیل ناباروری مردان می باشد. دلایل و عوامل متعددی در ایجاد این مشکل دخالت دارند که هر کدام بسته به شرایط زندگی فرد، می توانند سهم بخصوصی در عقیمی مردان داشته باشند. بسیاری از این عوامل، عوامل محیطی هستند و جزء عوامل اکتسابی به شمار می روند. به عبارت دیگر، فرد با روش غلطی که در زندگی خود انتخاب می کند، تاثیر این عوامل را بالا برده و باعث نابارور شدن خود می شود. در هنگام معاینه زوج، برای پی بردن به علت ناباروری زوجین، آزمایشات و معاینات متعددی از زوج به عمل می آید. به عنوان مثال در مورد آقایان آزمایشات خونی و همچنین آزمایش اسپرم انجام شده تا معین شود که آیا اسپرم های مرد قدرت بارور شدن دارند یا خیر. در ادامه به صورت تک به تک این علل و عوامل اشاره می کنیم و درباره هر کدام از این عوامل توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

عوامل موثر بر ناباروری مردان

مصرف مواد مخدر و تاثیر آن در ناباروری مردان : در مطالعاتی که در سایتهای مختلف برای نگارش این مقاله داشتیم مشاهده شد که بیشترین سوالات در مورد این مساله برای کاربران پیش آمده است. برای مثال: “ایا تریاک باعث ناباروری میشود” و “ایا مصرف شیشه بر اسپرم تاثیر دارد” دو سوال پر تکرار در سایت های مختلف بود.متذکر می شویم از جمله مهم ترین و اصلی ترین مواردی که می تواند خطر ناباروری مردان را افزایش دهد، مصرف مواد مخدر و انواع مختلف آن است. متاسفانه با پیشرفتی که در علوم مختلف در زمینه های تولید مواد شیمیایی از جمله مواد مخدر صنعتی در جهان رخ داده است، تعداد افراد زیادی در جهان معتاد به استفاده از انواع مختلف مواد مخدر شده اند که این مواد مخدر، به دلیل مواد بسیار خطرناکی که در تولید آن ها استفاده شده است، می توانند اثرات بسیار نامناسب و مخربی روی سلامتی بدن افراد گذاشته و رفته رفته بدن را به نابودی بکشاند. در مورد مواد صنعتی به خصوص ، مصرف شیشه و ناباروری رابطه مستقیمی نشان می دهند. از جمله تاثیراتی که انواع مواد مخدر می توانند بر روی بدن فرد بگذارند، تا ثیر آن ها بر ناباروری می باشد. همان طور که گفته شد، اکثر غریب به اتفاق عوامل موثر بر ناباروری مردان، عوامل اکتسابی هستند. با توجه به اینکه درصد زیادی از معتادان به مواد مخدر را مردان تشکیل می دهند، استفاده مکرر مواد مخدر توسط مردان باعث کاهش توانایی جنسی در آن ها شده و به تدریج می تواند باعث عقیم شدن آن ها شود. موضوعی که امروزه در تعداد کثیری از معتادان به مواد مخدر اتفاق افتاده است. متاسفانه برخی شایعات بسیار خطرناک نیز در میان عوام مردم ترویج یافته است که از اساس نادرست هستند. با دیدن سوال یکی از کاربران که برای ما نوشته بود “آیا شیره تریاک برای پسردار شدن خوب است” متوجه شدیم چنین باوری حداقل در برخی از افراد وجود دارد که به صورت قطع و یقین نادرست است.

تاثیر اضافه وزن و چاقی در ناباروری : از دیگر عوامل مهمی که نقشی بسیار موثر در ناباروری مردان دارد، وزن بالا و چاقی مفرط است. امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی از زندگی پویا در گذشته به زندگی ماشینی امروزی، تعداد افرادی که در جهان به چاقی و اضافه وزن بالا مبتلا می شوند روز به روز در حال افزایش است. در گذشته بیشتر افراد جامعه به دلیل کمبود امکانات و سبک زندگی کاملا سالمی که داشتند، در طول زندگی خود کم تر به بیماری چاقی مبتلا می شدند. اما هرچه زمان رو به جلو رفت و تکنولوژی و فناوری تولید ماشین آلات روبه گسترش پیدا کرد، رفته رفته تحرک افراد پایین تر آمده و اکثر آن ها برای انجام کار های شخصی خود از خودرو یا وسایل حمل و نقل عمومی مختلف استفاده می کنند. این عدم تحرک کافی در طول روز، باعث افزایش تعداد افراد چاق و دارای اضافه وزن در جامعه شده و این افراد در معرض اثرات زیانبار این معضل قرار خواهند گرفت. یکی از مهم ترین و اصلی ترین اثرات زیانباری که اضافه وزن و چاقی می تواند به دنبال داشته باشد، ناباروری مردان و عقیم شدن آن هاست. لذا افرادی که دارای اضافه وزن بوده و یا چاق هستند، بایستی از عوارضی که چاقی ممکن است برای آن ها به دنبال داشته باشد آگاهی کامل داشته و سعی خود را به کار گیرند تا با داشتن یک برنامه مناسب و مدون، ورزش را همه روزه در برنامه خود بگنجانند تا از اثرات و زیان های چاقی و اضافه وزن در امان بمانند. لذا از دیگر عواملی که می تواند روی عقیم شدن و ناباروری مردان نقش داشته باشد، اضافه وزن و چاقی می باشد.

تغذیه مناسب برای درمان ناباروری : از جمله دیگر عواملی که در ناباروری مردان تاثیر بسزایی دارد، رژیم غذایی نامناسب است. امروزه غذا های فست فودی که دارای میزان چربی بالایی هستند، جای غذا های سالم را گرفته و علاقه مندان و طرفداران زیادی پیدا کرده اند. این غذا ها، علاوه بر داشتن میزان چربی بالا و افزایش میزان کلسترول خون، باعث ایجاد بیماری های مختلف بسیاری در فرد شده که می تواند سلامتی او را به خطر بیندازد. از جمله عوارضی که تغذیه نامناسب به دنبال دارد، افزایش میزان عقیم شدن و ناباروری مردان است. غذا های ناسالم با توجه به اثرات مخربی که روی سلول ها و بافت های مختلف بدن دارند، می توانند روی فرآیند بارور شدن اسپرم ها در آقایان نیز اثر گذاشته و آن ها را عقیم کنند. لذا افرادی که رژیم غذایی نامناسب دارند و از فست فود ها و غذا های چرب و مضر به تعداد دفعات زیادی استفاده می کنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که این نوع غذا ها می توانند تاثیرات جبران ناپذیری بر روی سلامت افراد به جای بگذارند. بنا بر این استفاده از رژیم غذایی برای درمان ناباروری مردان یکی از اولین روش های پیشنهادی پزشکان است. البته اینکه برای درمان نازایی چه بخوریم را پزشک برای ما تعیین می کند.

تاثیر مصرف داروهای مختلف بر ناباروری : یکی از معضلات جوامع امروزی که بیشتر گریبانگیر قشر جوان جامعه شده است، استفاده از دارو های بدنسازی که از نوع دارو های آنابولیک هستند و باعث افزایش حجم عضلات بدن می شوند، می باشد. این دارو ها در دراز مدت تاثیرات مخربی روی سلامتی این افراد داشته و البته بر روی میزان باروری مردان تاثیر گذار هستند. دارو هایی که شرکت ها و تولید کننده های دارو در سراسر جهان، آن ها را به قیمت های گزاف به فروش می رسانند. حال آن که این دارو ها می توانند توانایی جنسی آن ها را کاهش داده و باعث ناباروری مردان شوند.

در مورد تاثیر قرص تاخیری بر بارداری و این که “ایا قرص تاخیری باعث نازایی میشود” و یا اینکه “آیا قرص های تاخیری روی اسپرم تاثیر دارد” مطالعات جامعی انجام نشده اما تمامی پزشکان بر این نکته تاکید دارند که اگر قصد بارداری دارید از استفاده از قرص های تاخیری خودداری کنید.

در مورد قرص ویاگرا و بارداری در سایت مرکز ناباروری ابن سینا این مطلب ذکر شده که ممکن است مصرف قرص ویاگرا در باروری تاثیرات سوء داشته باشد. همچنین در مورد اینکه اسپری تاخیری مانع بارداری میشود؟ پاسخ خانم سارا خلیلی (کارشناس مامایی) از مرکز ناباروری مام این است که : خیر استفاده از اسپری تاخیری مانع بارداری نمی شود اما چون دارای مواد شیمیایی هستند ممکن است بر اسپرم ها تاثیر بگذارند.

استفاده زیاد از نوشیدنی های الکلی : مورد دیگری که باعث ناباروری مردان می شود، استفاده زیاده از حد نوشیدنی های الکلی می باشد که امروزه متاسفانه در سطح جهان استفاده از این نوشیدنی ها بسیار رواج پیدا کرده اند. استفاده از نوشیدنی های الکلی به مقدار زیاد سبب شده است تا تعداد افراد زیادی در سطح جهان با مشکل عقیمی رو به رو شوند. از آن جهت که درصد مصرف نوشیدنی های الکلی در آقایان بیشتر از خانم ها می باشد، لذا ناباروری مردان در اثر استفاده از نوشیدنی های الکلی درصد بیشتری را به خود اختصاص می دهد. تاثیر الکل بر ناباروری مشخص است و مصرف الکل در مردان قبل از بارداری باید قطع شود. اما اینکه چه مدت قبل از بارداری نباید الکل مصرف کرد ، بهتر است حداقل 6 ماه قبل از بارداری مصرف الکل در مردان قطع شود.

شایان ذکر است که علاوه بر این موارد ذکر شده که از علل و عوامل ناباروری مردان هستند، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث ناباروری مردان شوند. عواملی از قبیل انواع سرطان ها، مشکلات و بیماری های مختلف مربوط به غده تیروئید، بیماری قند خون و دیابت، بیماری هایی که در ارتباط با بیضه فرد هستند از قبیل بیماری فتق بیضه و همچنین استفاده بی مورد و فراتر از حد از هورمون ها و دارو های هورمونی می توانند تاثیرات مخربی روی سلامتی فرد داشته و باعث ناباروری مردان شوند. لذا تعداد زیادی از عوامل وجود و بیماری ها وجود دارند که می توانند باعث ناباروری مردان شوند.

علائم ناباروری در مردان
مهم ترین علامت ناباروری عدم بارداری در طول 6 ماه تا 1 سال با وجود رابطه جنسی بدون پیشگیری است.

تشخیص ناباروری مردان

تشخیص اینکه ناباروری و عدم بچه دار شدن زوجین از طرف مرد است یا زن در طی مشاورات پزشکی و انجام آزمایشات مختلف روی مرد و زن صورت می پذیرد. در مورد آقایان و تشخیص ناباروری مردان، آزمایشات مختلفی از جمله آزمایشات خون و اسپرم انجام می گیرد تا پزشک بتواند تشخیص دهد که مرد عقیم است یا مشکل ناباروری از زن است. آزمایش اسپرم یکی آزمایشاتی است که روی فرد انجام می شود تا تشخیص ناباروری مردان تحقق یابد. یکی از مهم ترین علائم ناباروری در مردان کم بودن حجم مایع منی و یا به اصطلاح اجاکولیشن است. که برای افزایش میزان حجم مایع چندین قرص افزایش اسپرم در داروخانه موجود است. برای بارور شدن تخمک های زنان، تعداد اسپرم مورد نیاز برای بارور کردن آن ها در هر بار انزال باید به اندازه کافی باشد. در صورتی که در هر انزال به میزان کافی اسپرم وارد واژن فرد نشود و نتواند تخمک را بارور نماید، به طبع عملیات بارور شدن نیز تحقق نخواهد یافت.

در بعضی موارد آقایان دارای مشکلاتی در انتقال اسپرم به مایع انزال می باشند. بدین معنی که اسپرم ها نمی توانند خود را یه مایع انزال برسانند و مایع انزالی که از آلت مرد در هر بار انزال بیرون می آید فاقد هر گونه اسپرم می باشد. این مشکل با نام اسپرم صفر شناخته می شود. درمان اسپرم صفر بطور کلی با دو روش دارو درمانی و جراحی انجام می شود. در آزمایشات مربوط به اسپرم آقایان، میزان اسپرمی که در هر بار انزال از آلت او خارج می شود مورد بررسی قرار گرفته و اگر این تعداد اسپرم، از حداقل تعداد مورد نیاز برای بارور کردن تخمک در خانم ها کم تر باشد، ممکن است علت همان مشکل در تعداد اسپرم ها باشد که ناباروری مردان را سبب می شود.

درمان ناباروری مردان

پس از اینکه توسط پزشک تشخیص داده شد که مشکل ناباروری از طرف مرد است، کار درمان ناباروری مردان ، بایستی بلافاصله آغاز شود. همان طوری که در پاراگراف های قبلی نیز ذکر کردیم، مشکل عقیم بودن مردان می تواند به دلایل مختلفی باشد. اسپرم های مردان، برای اینکه بتوانند توانایی لقاح با تخمک را داشته باشند، بایستی به اندازه کافی در هر انزال وجود داشته باشند تا حداقل یک اسپرم از آن ها بتواند خود را به تخمک رسانده و عمل لقاح شکل بگیرد. در صورتی که تعداد اسپرم های تولیدی کم تر از حداقل تعداد مورد نیاز برای عمل لقاح باشد، عملیات بارور سازی تخمک صورت نگرفته و فرد در اصطلاح نا بارور یا عقیم خواهد بود.

از دیگر مواردی که در مورد بارور سازی تخمک توسط اسپرم حائذ اهمیت است و برای درمان ناباروری توسط پزشک بایستی مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد، شکل اسپرم ها می باشد. شکل اسپرم ها باید به گونه ای باشد که بتواند با دمی که در انتهای خود دارد به راحتی حرکت کرده و بسمت تخمک به جلو پیش برود. در صورتی که به هر دلیلی اسپرم های تولیدی شکل و ظاهر مناسبی نداشته باشند، نمی توانند به حرکت خود به سمت تخمک ادامه دهند و عمل لقاح صورت نخواهد گرفت. در این مورد استفاده از داروهایی مانند قرص فرتیل اید از سوی پزشک تجویز می شود.

لذا برای انجام عمل لقاح و لانه گزینی تخم ایجاد شده در رحم، بایستی اسپرم در طبیعی ترین و بهترین حالت خود باشد تا بتواند با تخمک زن ترکیب شده و عملیات لقاح برای تولید تخم و لانه گزینی و در انتها تولید جنین انجام پذیرد. در صورتی که هر کدام از این شرایط موجود نباشد، و توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود، پزشک به دنبال درمان از راه مختلف می رود. دو مورد از مهم ترین و اصلی ترین راه های درمان ناباروری مردان را در ادامه خواهیم گفت و درباره هر کدام توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 • تجویز داروی باروری برای مردان

در موردی که فرد در هر بار انزال تعداد کمی اسپرم در داخل مایع انزال او وجود داشته باشد، و یا اینکه تعداد اسپرم های موثر و سالم برای انجام عمل لقاح در مایع انزال کم باشند، پزشک با تجویز قرص افزایش باروری مردان ، که فرآیند تولید اسپرم های با کیفیت بالا و مناسب را افزایش می دهد، سعی در بهبود تولید اسپرم و افزایش ورود اسپرم های سالم و با کیفیت به درون مایع انزال می نماید. در بعضی از این موارد، با استفاده از با افزایش تعداد اسپرم های مناسب و با کیفیت و رسیدن آن ها به تخمک زن، عمل لقاح صورت گرفته و باروری مرد صورت می گیرد و ناباروری مردان به این طریق درمان خواهد شد. البته این درمان در صورتی امکان پذیر است که فرد مشکل خاص دیگری نداشته باشد. به عبارت دیگر مثلا اگر مشکل در انتقال اسپرم ها به داخل مایع انزال و لوله انزال باشد، و مسیر عبور اسپرم ها بسته باشد، نمی توان از طریق دارو های باروری باعث درمان ناباروری مردان شد.

 • عملیات میکرواینجکشن در آزمایشگاه برای بهبود و درمان ناباروری مردان

در صورتی که در مان ناباروری مردان با دارو های موثر بر باروری ممکن نباشد و ناباروری مردان درمان نشود، برخی از پزشکان به دنبال روش هایی از قبیل میکرواینجکشن می روند. در این روش که روشی سخت و آزمایشگاهی است، تخمک را از درون رحم زن استخراج می کنند و در شرایط آزمایشگاهی و خارج از درون بدن و درون رحم زن آن را در مجاورت اسپرم های گرفته شده از مرد قرار می دهند تا عمل لقاح در خارج از بدن زن و در شرایط آزمایشگاهی خاصی انجام بگیرد. پس از اینکه لقاح در شرایط آزمایشگاهی انجام گرفت، آن را به داخل رحم مادر انتقال داده و به اصطلاح اینجکت می کنند. این مایع در داخل رحم عملیات جای گزینی و لانه گزینی را ادامه داده تا تبدیل به جنین شود و نوزاد متولد شود. شایان ذکر است که این روش یکی از سخت ترین روش ها می باشد که در صورتی که درمان با دارو های بارور کننده مرد موثر واقع نشوند از این روش درمان ناباروری مردان استفاده می شود.

درمان ناباروری مردان شامل لیست بلندی از روش های مختلف است که توسط مرکز ناباروری پیشنهاد و اجرا می شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با علل و عوامل ناباروری مردان آشنا کرده و درباره هر کدام از این علل و عوامل توضیحاتی را ارائه دادیم. در ادامه به تشخیص ناباروری مردان پرداختیم و دو مورد از مهم ترین و اصلی ترین راه های درمان ناباروری مردان را توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

9 thoughts on “علت ناباروری مردان چیست و راه های درمان ناباروری در مردان”

 1. درود بر شما،بنده ۳۷ سال سن دارم و تقریباً ۷ساله که بطور مداوم شیشه مصرف میکنم،۴سال پیش چون بچه دار نمیشدیم رفتم دکتر و آزمایش اسپرم دادم و دکتر گفت اسپرم هام ضعیف شده که با استفاده چندوقت از دارو مشکل برطرف میشه و اگه نشد اون وقت با استفاده از جراحی کوچیکی صددرصد درمان میشه،میخواستم بپرسم الآن که ۴ ساله از اون موقع میگذره با ترک شیشه و استفاده از دارو مشکلم برطرف میشه و میخواستم ازتون بپرسم که شما دارویی که برای درمان ضعیف شدن اسپرم استفاده میشه رو دارید که سفارش بدم و در نهایت از زحماتی که شما عزیزان بابت پاسخ به سوالات مردم میکشید بسیار سپاسگزارم و از پیشگاه خداوند براتون آرزوی موفقیت و پیروزی رو خواستارم،شب و روزگار بر همگی خوش…!!!🌹🙏🌹

  1. درود بر شما
   اول این رو بگم که نظرات ما راهنمایی هستش و به هیچ عنوان جایگزین نظر پزشک نخواهند بود.
   پیشنهاد میشه یک بار دیگر نسبت به آزمایش اسپرم اقدام کنید. زمان 4 سال خیلی زیاده برای استناد به نتیجه آزمایش قبلی، در نهایت داروهایی مانند سمنکس و ولمن برای تقویت اسپرم معمولا پیشنهاد می شوند.

 2. سلام.ایا مصرف مواد مخدر سنگین توسط مرد بر روی کروموزوم ها و تقسیم ژن تاثیر می گذارد؟به ما گفتندعلت اینکه جنینمون سندروم داون داره اینکه همسرم موادمخدر سنگین و الکل مصرف کرده؟درست یا نه

  1. درود بر شما
   (پاسخ ما طبق تحقیقات انجام شده است و توصیه پزشکی و تخصصی محسوب نمی شود)
   نتایج بررسی ها نشان میدهد که اعتیاد به تریاک تأثیر پاتولوژیک زیادی بر اسپرماتوژنز دارد و می تواند منجر به ناباروری و کم باروری افراد گردد، که احتمالاً به دلیل کاهش سطح تستوسترون در اثر مصرف تریاک و بالطبع کاهش فعالیت بیضه ها و ارگانهای جنسی وابسته می باشد.

 3. با سلام اینجانب مدت ده سال که مصرف مواد مخدر شیشه را دارم و تا قبل از مصرف مواد هیچ مشکلی دربچه دار شدن نداشتم و چند فرزند نیز دارم ولی الان چند سالی هست که اقدام به بچه دار شدن کرده ام ولی متاسفانه به دلیل مصرف شیشه این امکان وجود ندارد سوال آیا با ترک شیشه می شود که دوباره بچه دار شد و راه های درمان دارویی نیز دارد که دوباره بتوانیم بچه دار شویم ضمنا خانم بنده هیچ گونه پیشگیری برای بچه دار نشدن انجام نمی دهد ولی باز هم بچه دار نمی شویم و علاوه بر مصرف شیشه سالیان زیادی هست که مادون هم مصرف می کنم آیا مادون هم سبب بچه دار نشدن می شود از دوستان شنیدم که مادون هم سبب عقیم شدن و بچه دار نشدن می شود لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  1. درود بر شما
   متاسفیم برای مشکلی که برای شما بواسطه بیماری ایجاد شده است. پاسخ سوال شما در حیطه صلاحیت کارشناسان ما نیست و می بایست با یک پزشک متخصص مشاوره نمایید. اما در کل درمان بیماری اعتیاد می تواند برای مشکل شما موثر باشد.

 4. سلام من چندین ساله شیره تریاک و متادون مصرف میکردم و قبل ازمایش آنالیز اسپرمم هم شیره مصرف کردم و نتیجه ازمایش بد بود مقدار اسپرمم خیلی کم بود و اصلا جهشی نداشتن.آیا علتش میتونه مصرف شیره و متادون باشه؟اگه ترک کنم و دارو مصرف کنم میشه شرایطم به حالت مطلوب برگرده؟

  1. درود بر شما
   برسی چنین مشکلی نیازمند اطلاع بیشتری است. و البته برسی پزشک متخصص.
   به صورت کلی به عنوان راهنمایی می توان پیشنهاد نمود که:
   مصرف مواد مخدر از هر نوعی، معمولا موجب به هم ریختن سطح هورمون ها و در نتیجه اختلال در غدد جنسی می شود. بنا بر این حتما زیر نظر یک پزشک می بایست سوئ مصرف مواد را درمان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *