گشادی واژن و درمان آن ؛ راه های تنگ کردن واژن

گشادی واژن

در این مقاله به عارضه گشادی واژن و دلایل آن پرداخته و سعی می نماییم روش های درمان گشاد شدن واژن از جمله عمل تنگی واژن را بررسی نماییم.

مسئله گشادی واژن یک امر بسیار مهم می باشد و بانوان باید تا جای ممکن برا احساسات منفی مثل خجالت و شرم و… خود مسلط باشند، تا بتوانند به بهترین روش ممکن این مشکل را حل کنند. از آنجایی که گشادی واژن سبب کاهش اعتماد به نفس و عدم رضایت جنسی شریک زندگی شما از برقراری رابطه جنسی خواهد بود، پس باید احساس شرم و خجالتی بودن در این امر را مساوی بروز تاثیرات منفی بر روی زندگی زناشویی خود بدانید. ماهیچه هایی که در اطراف ناحیه واژن قرار دارد قابلیت ارتجاعی دارند اما دلیل آن که واژن گشاد می شود چیست؟ عوامل بسیار زیادی در این موضوع دخیل هستند که مهم ترین آن ها افزایش سن و زایمان است. اگرچه این واقعیت ناخوشایند، آزردگی خانم‌ های بسیار زیادی را در پی دارد اما ما در این مطلب می خواهیم علت های اصلی گشادی واژن را مطرح کنیم و روش های موثر در درمان این مشکل را بیان کنیم. پس لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا دانش خود را در این زمینه به روز نمایید.

گشادی واژن

گشادی واژن یک عارضه آزار دهنده است و در کیفیت رابطه جنسی تاثیر گذار است. علت این عارضا می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. و این عوامل موجب شل شدگی ماهیچه های اطراف واژن می گردد. متاسفانه صحبت کردن در خصوص مسائل جنسی نیز برای خانم ها راحت نیست. آن ها در اغلب موارد از اینکه بخواهند مشکلات خود را به افراد متخصص بگویند و از آن ها کمک بخواهند دچار احساساتی مثل استرس و شرم و خجالت می شوند.

عوامل گشادی واژن

دلایل گشادی واژن

از دلایل اصلی گشادی واژن را می توان زایمان و افزایش سن و ژنتیک را عنوان نمود. خب اکنون سوال مهمی که در این مطلب بیان می شود این است که چرا واژن گشاد می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم سه عامل مهم جزء اصلی ترین عوامل گشادی واژن هستند. یک تفکر اشتباه و رایج وجود دارد و آن حاکی از این است که رابطه جنسی روی خاصیت ارتجاعی واژن موثر است و جزء دلایل اصلی این عارضه محسوب می شود. باید به این نکته توجه کنید که ماهیچه های کف لگن به طور کلی اطراف واژن را احاطه می کنند. این ماهیچه ها در درازمدت ضعیف می شوند و فرد احساس می کند دچار شل شدگی واژن شده است. در حقیقت این ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن است که این مشکلات را به وجود می آورد، نه از دست رفت خاصیت ارتجاعی واژن.

بارداری و زایمان طبیعی

در دوران بارداری هورمون هایی در بدن مادر ترشح می شوند که وظیفه آن ها نرم تر کردن بافت های لگن (اعم ازمفاصل و بافت های نرم واژن) است. در اواخر دوران بارداری این حالت کشسانی در واژن به اوج خودش می رسد و منجر می شود، واژن به طور موقت قابلیت عبور جنین رو داشته باشد. کم کم پس از گذشت مدتی از زایمان واژن سفتی سابق را به دست می آورد.

ژنتیک

در این امر هم ردپای ژنتیک به خوبی محسوس است و یکی از اصلی ترین علت های گشادی واژن در زنان را می توان مربوط به ژنتیک دانست. توجه داشته باشید که این مفهوم ممکن است به دلیل ضعیف بودن عضلات واژن این خانم ها نیز باشد.

ورزش های بدنسازی سنگین

اگر شما جزء افراد ورزشکاری هستید که در باشگاه به انجام ورزش های سنگین بدنسازی می‌پردازید؛ باید بدانید که این ورزش ها می تواند به گشاد شدن واژن منجر شود. پس بهتر است تا حد ممکن از وزنه های سنگین در بدنسازی استفاده نکنید.

آیا رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود؟

برای پاسخ به این سوال رایج باید بگوییم هنگامی که بدن شما برانگیخته می شود ماهیچه های واژن به طور کاملا طبیعی و ناخودآگاه شل می شوند. نوازش ها و معاشقه های قبل از رابطه جنسی می‌تواند در شل شدن ماهیچه ها بسیار حائز اهمیت باشد. اما لازم است بدانید پس از اینکه رابطه جنسی تمام می شود واژن به شکل قبلی خود باز می گردد در مورد تاثیر رابطه جنسی همراه با دخول بر اندام بانوان شایعات بسیار زیادی وجود دارد.

 اما تا الان بر اساس آزمایشات و تحقیقاتی که صورت گرفته نشان می دهد که این تفکر که “نداشتن رابطه باعث تنگی واژن میشود” اشتباه است و رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن نمی شود.

گشادی واژن زنان

عدم تناسب واژن با آلت مرد

یکی دیگر از عوامل گشادی واژن ممکن است به علت عدم تناسب واژن با آلت مرد باشد. ممکن است این تفکر از اساس مر بوط به این باشد که آلت تناسلی شوهر کوچک باشد و در این موارد می توان از روش های افزایش سایز آلت مردانه استفاده نمود. از جمله این روش ها استفاده از داروی حجم دهنده اندام تناسلی مردان است.

سایر دلایل شل شدن واژن را می توان با توجه به عوامل زیر دانست:

 • چاقی
 • جراحی های مختلف زنانه
 • بلند کردن اجسام سنگین بطور پی در پی
 • ورزش سنگین بطور منظم
 • یبوست همیشگی
 • ترومای لگن
 • یائسگی
 • کمر دردهای مزمن
 • عطسه و سرفه متوالی

گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی

در زمان بارداری و پس از آن بدن شما تغییرات زیادی می کند شایع ترین این تغییرات عبارتند از:

 • ایجاد خط هایی روی پوست شکم و پاها
 • تغییر در شکل و اندازه پستان ها
 • افزایش یا کاهش وزن
 • ورم پاها

دلیل این تغییرات این است که در زمان زایمان طبیعی ماهیچه های واژن کشیده می شوند و نوزاد از طریق کانال واژن به خارج از بدن مادر منتقل می شود. البته لازم است توجه کنید که این کشیدگی به صورت تدریجی است و ماهیچه های واژن بعد از زایمان تغییراتی می کنند و این تغییرات طبیعی محسوب می شود. پس از زایمان ماهیچه های واژن جمع می شوند اما گاها ممکن است دیگر به شکل اولیه خود باز نگردند.

هرچه تعداد زایمان های طبیعی بیشتر باشد احتمال اینکه واژن حالت طبیعی خود را از دست بدهد، بیشتر می شود. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که این مسئله شما را ناراحت می کند می توانید از راههای تنگ شدن واژن بعد از زایمان طبیعی استفاده کنید که در ادامه مطلب به تفصیل در مورد این موضوع می پردازیم. نکته حائز اهمیتی که باید بدانید این است که تغییرات ناشی از زایمان و گشادی واژن در خانم هایی که بعد از سی سالگی باردار می شوند محسوس تر است. خانم هایی که در سنین کمتر از ۳۰ سالگی بارداری را تجربه می کنند بدنشان به سرعت ترمیم می شود و به حالت قبل از بارداری باز می گردد.

تنگ کردن واژن

درمان گشادی واژن

شما برای درمان گشادی واژن می توانید از روش‌های گوناگونی استفاده کنید. مثلاً ورزش کف لگن یکی از برترین ورزش ها است. اما در هر روشی برای درمان گشادی واژن باید به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه بهتر باید صبور باشید.

ورزش کگل برای تنگی واژن

ورزش های کف لگن برای تمامی خانم ها در سنین مختلف با اهمیت است زیرا باعث افزایش قدرت ماهیچه های واژن می شود. برای اینکه از اثرات تمرینات کگل برای سفت شدن عضلات واژن بهره مند شوید نیاز است که ابتدا عضلات کف لگن خود را به درستی شناسایی کنید. به همین منظور باید در زمان دفع ادرار جریان ادرار را متوقف کنید تا به عضلاتی که باعث توقف در دفع ادرار می شوند پی ببرید.

تمرینات کگل بسیار آسان است فقط باید عضلات مربوط به دفع ادرار را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۳ تا ۵ ثانیه به آن استراحت دهید و سپس این تمرین را مجددا تکرار کنید. برای نتیجه گیری بهتر لازم است این تمرین را ۲ تا ۳ بار در روز و هر بار در ده ست متوالی انجام دهید.

اگر از تمرینات کگل برای رفع گشادی واژن استفاده می کنید باید بدانید استفاده از این تمرینات می‌تواند عضلات روده رحم و مثانه شما را نیز تقویت کند. برای انجام تمرینات کگل می توانید به صورت دراز کشیده تمرینات مورد نظر را انجام دهید و عضلات کف لگن را ۵ تا ۱۰ ثانیه منقبض کنید و ۵ ثانیه آن را آزاد کنید. اگر این تمرین را به صورت ۵ مرتبه تکرار کنید در درمان گشادی واژن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. شما می‌توانید برای داشتن یک روش درمانی و برنامه مناسب از پزشک کمک بخواهید او می تواند تمرینات متناسب با نیاز شما را به شما ارائه دهد.

ورزش برای سفت شدن واژن

عمل جراحی تنگی واژن

تنگ کردن واژن با عمل جراحی رکتوسل یا پرینورافی امکان پذیر است. در این عمل جراحی دیواره های پشتی واژن به هم نزدیک می شود و در نهایت آن ها به هم متصل خواهند شد. عمل جراحی رکتوسل یا پرینورافی پس از زایمان طبیعی با استفاده از چند بخیه قابل انجام است. هزینه عمل تنگ كردن واژن معمولا بالاست و همچنین دوران نقاهت این روش بسیار طولانی است. همچنین استفاده از لیزر برای درمان گشادی واژن بسیار پر کاربرد است اما استفاده از لیزر درمانی نیز یک روش تهاجمی در نظر گرفته می شود و احتمال عفونت در این روش زیاد است. لیزر درمانی در جلسات متعددی انجام می شود به همین دلیل دوره درمان بسیار طولانی خواهد شد.

لیفت واژن با نخ

روش لیفت واژن با نخ ؛ یکی از روش‌ های جدیدی که برای درمان گشادی و شل شدن واژن پس از زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دهانه رحم با نخ به بالا کشیده می شود و این موضوع می‌ توانند در نهایت منجر به تنگ شدن واژن شود. تاثیر استفاده از این روش برای ۱۲ تا ۱۵ سال ماندگار است و برای کشیدن نخ ها نیازی به مراجعه مجدد به پزشک نخواهید داشت زیرا به مرور زمان این نخ ها جذب بدن می شوند.

بهره گیری از مخروط واژن

برای درمان گشادی واژن می‌توانید از مخروط واژن کمک بگیرید اما آیا می دانید مخروط واژن چیست؟ مخروط واژن در حقیقت یک جسم وزن دار است و اندازه آن برابر با تامپون هایی است که در دوران قاعدگی از آن بهره می برید. شما باید این وزنه های واژن را برای مدت معینی درون واژن نگه دارید هرچه این مخروط ها سنگین تر باشد ماهیچه های واژن شما قوی تر خواهند شد و شما می توانید به هدف اصلی خود یعنی تنگ شدن واژن دست یابید.

استفاده از ژل های گیاهی تنگ کننده واژن

شما می توانید از ژل، پماد و مایع های مخصوص که در داروخانه ها موجود است برای درمان گشادی واژن استفاده کنید.

از جمله معتبر ترین ژل های تنگ کننده موجود در داروخانه “ژل تنگ کننده واژن ایموشن قرمز” است. کاربومر، پروپیلن گلیکول، آب تصفیه شده و سوربیتول، متیل پارابن و گلیسیرین طبیعی، اسانس از اصلی ترین ترکیبات به کار رفته در این ژل آمیزشی است. شما برای تنگ کردن واژن می توانید این ژل را مورد استفاده قرار دهید. یکی از ساده ترین روش ها و بی خطر ترین اقدامات جهت رفع گشادی واژن و افزایش لذت جنسی و بهبود اختلالات جنسی استفاده از این ژل است. زیرا این ژل مورد تایید وزارت بهداشت ایران و دارای نشان سیب سلامت است.

ژل تنگ کننده واژن
ژل ایموشن قرمز؛ بهترین ژل تنگ کننده واژن موجود در دارخانه ها و مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد.

درمان های خانگی و گیاهی گشادی واژن

 به منظور رفع گشادی واژن می توانید از روش های طبیعی خانگی و گیاهی متعددی بهره بگیرید. ما در ادامه در مورد کاربردی ترین درمان های خانگی موثر در تنگ شدن واژن و رفع گشادی آن می پردازیم.

ویتامین e برای تنگ کردن واژن

ویتامین e یک مرطوب کننده خوب برای خشکی واژن به شمار می رود البته این ویتامین برای رفع گشادی واژن نیز بسیار موثر است و دیواره ها و افتادگی واژن را به طور موثر درمان می‌ کند. شما می توانید از یک کپسول ویتامین e به این منظور استفاده کنید و آن را در حالت ایستاده و یا دراز کشیده در واژن خود قرار دهید. توجه داشته باشید که قسمت بیرونی کپسول تیز نباشد و خراشیده نشده باشد زیرا برای تاثیر گذاری بهتر نیازی به شکستن کپسول نخواهید داشت. واژن به طور طبیعی روغن های مورد نیاز را جذب می کند.

استفاده از لیمو

شما در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانید با استفاده از لیمو که سرشار از ویتامین سی است واژن خود را تنگ کنید. تحقیقاتی که انجام شده حاکی از آن است که لیمو را نباید مستقیماً و به صورت موضعی برای رفع گشادی واژن مورد استفاده قرار داد. زیرا با این عمل احتمال بروز عفونت در واژن بالا می رود و دیواره واژن شما دچار آسیب خواهد شد.

استفاده از آلوئه ورا

بهتر است برای نتیجه گیری بهتر از گیاه آلوئه ورا آن را به مدت سه ماه و دو بار در روز مورد استفاده قرار دهید. لازم است بدانید قبل از استفاده از ژل آلوئه ورا باید واژن را با آب گرم شستشو دهید. سپس از  ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا تازه برای ماساژ واژن با انگشت استفاده کنید. باید آلوئه ورا به تنهایی به منظور رفع گشادی واژن مورد استفاده قرار گیرد و ترکیب آن با سایر مواد دیگر باعث ایجاد سوزش و خارش و عفونت می شود و مشکلات اساسی برای شما به وجود خواهد آورد.

تنگی واژن با سرکه

یکی از روش های موثر برای رفع گشادی واژن این است که از سرکه استفاده کنید. در گذشته برای درمان عفونت مخمر واژن از سرکه استفاده می کردند. البته هم اکنون نیز زنان برای رفع این مشکل چند قاشق چایخوری سرکه را به آب وان حمام اضافه می‌کنند و ۳۰ دقیقه در آن آب قرار می گیرند. پس از سپری شدن ۳۰ دقیقه لازم است ناحیه خارجی واژن را با صابون معمولی و آب گرم شستشو دهید. حتماً سرکه را با آب رقیق کنید تا منجر به آسیب بافت واژن نشود. استفاده مستقیم از سرکه می ‌توانند برای واژن شما عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

زاج برای تنگی واژن

زاج سفید برای درمان گشادی واژن می تواند موثر باشد. اما باید حتما طریقه استفاده از زاج برای تنگی واژن را به صورت اصولی رعایت نمود. در غیر این صورت مضرات استفاده زاج می تواند شدید باشد. حتما قبل از استفاده از آن با یک پزشک و یا متخصص طب سنتی مشورت نمایید.

استفاده از شیاف ماریانا برای رفع گشادی واژن

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که برای تنگ شدن واژن از چه گیاهی استفاده کنیم پیشنهاد می شود حتما از گیاه ماریانا که به عنوان یک گیاه تنگ کننده واژن شناخته می شود، استفاده کنید. استفاده از این گیاه خواص بسیار زیادی برای بانوان دارد. حکیمان و پزشکان معروف قدیمی مثل ملا صدرا و حکیم ابو علی سینا بر خواص بی نظیر این گیاه تاکید کرده اند. در کتاب های سینوهه و قانون طب سنتی نیز مطالب بسیار زیادی برای استفاده از گیاه ماریانا جهت رفع گشادی واژن ذکر شده است.

حتما اسم قرص تنگ کننده واژینال به گوش شما هم خورده است! قرص (شیاف) ماریانا به عنوان داروی تنگ کننده واژن موجود در داروخانه ها موجود است. ماریانا نام گیاهی است که عصاره آن در این قرص قرار داده شده است. این گیاه سفت کننده عضلات واژن است و افزایش لذت جنسی را به دنبال دارد.

قرص تنگ کننده واژن
شیاف واژینال ماریانا محصول شرکت 7 گیاه دارای کیفیت بالا و مورد تایید وزارت بهداشت

استفاده از صابون مخصوص

حمام کردن ناحیه تناسلی را با دقت انجام دهید و از صابون های گیاهی مخصوص برای این کار استفاده کنید. زیرا این صابون ها در سفت کردن پوست اطراف واژن و رفع گشادی واژن موثر هستند و بوی بد آن را رفع می کنند. این صابون ها به افزایش خاصیت ارتجاعی عضلات واژن کمک می کنند و باعث می‌شوند ترشحات بیش از حد کاهش یابد. لازم است بدانید صابون های گیاهی دارای عوارض نیستند پس از شستشو با این صابون ها می‌توانید واژن را خود را به راحتی با آب گرم شست و شو دهید.

رعایت و پیروی از رژیم غذایی سالم براي تنگ کردن واژن

برای تنگ کردن واژن از شیوه های مختلفی می توانید کمک بگیرید اما قطعا یکی از بی ضرر ترین آن ها، پیروی از یک رژیم غذایی سالم است. به این ترتیب به طور طبيعی به سفت و محکم شدن کف لگن کمک خواهید کرد. در طی تحقيقات انجام شده در این زمينه ثابت شده است که باید خوراکي هایی که مملو از استروژن هستند را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. انار، سیب و زغال اخته و دانه کنجد، سویا، هویج، توت ها میوه هایی هستند که از ميزان زيادی استروژن برخوردار هستند و استروژن مورد نیاز بدن را تأمين مي کنند. استفاده از کربوهیدرات ها و غلات کامل سبوس دار و پروتئین های حیوانی ارگانیک را نیز در رژیم غذایی خود مورد استفاده قرار دهید.

درمان خانگی گشادی واژن

برخی از میوه های تنگ کننده واژن به شما کمک می کنند ماهیچه های لگن خود را تقویت کنید تا سبب تنگ شدن و رفع گشادی واژن شود. برخی از مهم ترین این میوه ها که دارای مقدار زیادی استروژن هستند عبارتند از:

 • سیب
 • انار
 • دانه سویا
 • کنجد
 • هویج

استفاده از میوه های خوشبو مانند توت فرنگی و آناناس علاوه بر این که بوی بد واژن را از بین می برد در حفظ سلامت واژن نیز بسیار تاثیرگذار هستند. در رژیم غذایی خود از پروتئین های ارگانیک، سبزیجات تازه و غلات کامل استفاده کنید. زیرا آن ها نیز از بهترین روش های تنگ کردن واژن و تقویت ماهیچه های لگن به شمار می روند.

7 thoughts on “گشادی واژن و درمان آن ؛ راه های تنگ کردن واژن”

 1. خیلی خیلی به من کمک کرد از خواندن این مطالب بسیار خرسندم وسپاسگزارم

 2. با عرض خسته نباشید و تشکر از اطلاعات مناسبی که در اختیار کاربران میگذارید . ایا همینگونه که واژن را مجدد میتوان تنگ نمود در موردمقعد هم چنین نتایجی را میتوان انتظار داشت ؟

  1. درود بر شما
   در درمان گشادی مقعد، اصلی ترین مساله یافتن علت گشادی و رفع اون علت هستش؛ در کل پاسخ سوال شما اینه که؛ بله در مورد مقعد هم می توان از روش های مختلفی استفاده نمود که موجب تنگ شدن مقعد می شن.

 3. باسلام.به رسم ادب و واحترام و قدر شناسی از زحمات شماعزیزانی ک این ملزومات را به قلم کشیده اید:امیدبه غنی شدن ودر واقع فرهنگ سازی بهداشت فردی و مخصوصاًبهداشت مربوط به اندامهای خصوصی بانوان محترم و عزیز ایرانی سرافراز ازواجبه های هر جامعه و تمدنی با پیشینه مشخص است که شما عزیز زحمت معرفی این داروهارو تقبل کردید..ممنون وسپاسگزاریم باشد که عزیزان چه خانم وچه آقا به فکر بهداشت فردی خود باشن واز آسیبهای بهداشت فردی بکاهند..ایرانی آباد با فرهنگ سالم و بهداشتی آرزویمان باشد!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *